Medard Czarnik urodził się 25 stycznia 1926 r. w Zalasowej. Od lat 50. XX w. fotografował ważne w życiu lokalnej społeczności wydarzenia, takie jak uroczystości religijne i rodzinne, zarówno w Zalasowej, Szynwałdzie, jak i sąsiednich miejscowościach.
Pracował aparatem Zeiss Ikon, o formacie negatywu 6×9 cm. Pierwsze odbitki wykonywał metodą na styk, później skonstruował według własnego pomysłu powiększalnik, co pozwalało mu wykonywać większe reprodukcje. Zrobione przez niego zdjęcia były bardzo dobrej jakości, starannie opracowane chemicznie, o czym świadczy stan w jakim zachowały się do dziś. W pracy pomagała mu żona Maria (z domu Plebanek), pochodząca z Szynwałdu.
Zajmował się również naprawą zegarów, radioodbiorników, maszyn do szycia. Wiele starszych osób pamięta, że te zepsute przedmioty zanosiło się do naprawy do „Mondka”, bo tak był nazywany. Wyrabiał on także mosiężne obrączki ślubne, zapalniczki, szył skórzane teczki, robił tabliczki nagrobne z kajneru, klamry do pasów, latarki elektryczne.
Trudnił się kowalstwem, ślusarstwem i dekarstwem. Do dziś można jeszcze spotkać rynny jego roboty, z piękną ornamentyką, wykonaną z blachy. Był samoukiem, posiadającym dużą wiedzę z zakresu chemii, optyki, elektrotechniki i elektroniki.
Zmarł 5 maja 2000 r., spoczywa na cmentarzu w Zalasowej.
Kliknij tutaj aby przejść do ARCHIWUM
„Utworzenie cyfrowego archiwum fotografii wykonanych przez Medarda Czarnika”, realizowane było przez Stowarzyszenie Mój Szynwałd. Celem tego przedsięwzięcia, było zachowanie i digitalizacja, całego istniejącego dorobku fotografa.
Materiałem wyjściowym do stworzenia archiwum, były odnalezione po latach klisze fotograficzne, które zostały zeskanowane. Następnie skany były posegregowane i przygotowane do publikacji internetowej. Wiele wydarzeń i osób znajdujących się na zdjęciach udało się rozpoznać i te fotografie w pierwszej kolejności zostały zamieszczone na stronie. Docelowo, do archiwum trafi kilka tysięcy zdjęć.
Prezentowane w „Cyfrowym Archiwum Medarda Czarnika” fotografie zostały wykonane w latach 50., 60., i 70. XX w. między innymi w: Koszycach Wielkich, Lubczy, Ryglicach, Skrzyszowie, Szynwałdzie, Trzemesnej, Tuchowie, Woli Lubeckiej, Zalasowej. Przedstawiają one ważne w życiu mieszkańców wydarzenia i uroczystości rodzinne, takie jak: śluby, wesela, pogrzeby, a także wydarzenia religijne, prymicje, kursy i prace polowe.
Oficjalna prezentacja archiwum odbyła się 18 listopada 2018 r. podczas podsumowania projektu.
Serdecznie dziękujemy Panu Wilhelmowi Zakrzewskiemu za udostępnienie klisz i innych pamiątek po Medardzie Czarniku.
- źródło: https://szynwald.pl/